SAS vytiahla do boja proti Bratislave

Autor: Zoltán Tóth | 27.9.2016 o 14:53 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  1224x

Liberálna strana SAS sa čoraz viac vzdiaľuje svojim hodnotám. Aktuálne našla zhodu so školskými odbormi. Zhodli sa na tom, učitelia v Bratislave sa majú mať horšie, než učitelia v Sobranciach.

Minister Kažimír prišiel s návrhom, aby učitelia dostávali plat podľa toho, v ako ekonomicky silnom regióne žijú. Inými slovami, ak žijú v regióne, kde je napríklad kúpa bytu drahšia, tak by učitelia mali dostať o niečo viac, než dostávajú tí, čo si môžu kúpiť bývanie lacnejšie.

Bratislava vs. Košice
Minulý rok vyšlo na webnovinách zaujímave porovnanie. Z neho vychádza, že v priemere ľudia v Bratislave zarábajú viac, ale aj majú všetko drahšie.

Nie tak učitelia. Bratislavskí učitelia zarábajú úplne rovnako ako tí košickí. Ale náklady, tie majú bratislavskí učitelia vyššie. Inými slovami - za tie isté peniaze si bratislavskí učitelia kúpia menej, než tí košickí.

Tabuľka tiež uvádza, že v Bratislave ľudia ľahko nájdu prácu. Ak má teda učiteľ pocit, že málo zarába, bez problémov si nájde inú prácu. Ale potom vzniká problém. Kto bude učit bratislavské deti?

Príklad zo Sobraniec
Pri rovnakom plate učiteľov, si napríklad učiteľ so Sobraniec môže zobrať hypo na jednoizbový byt. Ten podľa realitky stojí 17500 eur. 36500 eur stojí v Bratislave rozlohou menší apartmán, kde sa ani nedá prihlásiť na trvalý pobyt. Na meter štvorcový je cena 3x drahšia.

A teraz sa vžite do postavenia učiteľa. Má plat rovnaký, ako ten v Sobranciach. Podmienky na žitie 3x drahšie. Nečudujem sa mladým a schopným ľudom v Bratislave, že sa na učiteľské posty nehrnú.

Učitelia vychovávajú budúcu generáciu. A v Bratislave si deti tiež zaslúžia, aby ich učili schopní ľudia. SAS si to zjavne nemyslí.

 

Ak sa vám blog páči, hlasujte na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Schránka už Dôvere neprejde. Žitňanská mení zákony

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

DOMOV

Štátna poisťovňa potrebuje na zdravie 51 miliónov

Štát už všeobecnú zdravotnú dotovať nemôže.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama

Aj keby Žitňanskej zákon skresal rozkrádanie naozaj len o „drobné“, stále hovoríme asi o desiatkach miliónov eur.


Už ste čítali?