Fico dostal pomoc. Od úspešnej manažérky

Autor: Zoltán Tóth | 18.2.2015 o 9:15 | (upravené 18.2.2015 o 9:22) Karma článku: 8,39 | Prečítané:  2547x

Asi málokto dokáže spochybniť manažérske schopnosti Evy Babitzovej. Vybudovať na zelenej lúke najpočúvanejšie komerčné rádio je dobrá referencia. Pre manažéra určite. V politike však táto referencia nezohráva zásadnú úlohu. Stačí sa pozrieť na kvality a minulosť súčasných politikov. Najmä tých opozičných. Príbeh Evy Babitzovej môže skončiť v politologických príručkách. Nie však ako pozitívny príbeh.

Eva Babitzová chce vymeniť politikov za odborníkov. To tvrdí vo svojej novej politickej strane Šanca. Ide o jeden z najčastejších omylov ľudí vstupujúcich s ušľachtilými cieľmi do politiky. Najmä ak traja so štyroch zakladateľov novej politickej strany „odborníkov“ sú čelní politickí vyslúžilci alebo členovia politickej strany. Viliam Novotný, bývalý podpredseda SDKÚ-DS a krajský šéf strany v Košickom kraji, Stanislav Horník, bývalý krajský predseda SDKÚ-DS v Banskobystrickom kraji a rovnako samotná Eva Babitzová, pred pár týždňami ešte členka SDKÚ-DS a nádejná podpredsedníčka tejto strany. Jednoducho nedôveryhodná skupina.

Samotná Babitzová vstúpila do politiky v najnevhodnejšom období a absolútne neodhadla situáciu, v ktorej sa strana SDKÚ-DS, do ktorej vstúpila, nachádza. Samotná osoba Evy Babitzovej by bola nespochybniteľne pre SDKÚ-DS prínosom. To však za predpokladu, že strana by sa v septembri konsolidovala s cieľom jednoty a posilnenia, nie odstraňovania jej predsedu. A do tohto sa Babitzová nešťastne aktívne zapojila. Navyše s absolútne nedôveryhodnými straníckymi persónami, bez väčšej verejnej a straníckej členskej podpory. Ešte na jeseň stála táto trojica po boku istého Ondreja Mateja, ktorý ako neskôr vysvitlo zastupoval záujmy akcionárov Privatbanky, Kmotríka a Póra. O týždeň neskôr sa na kongrese SDKÚ-DS táto trojica už bez samo ničiaceho sa Mateja zapojila do akcie na zosadenie bezprizorného predsedu Pavla Freša. Neúspešne. Bezprizorný predseda zostal vo svojej funkcii a všetci vizionári a spasitelia SDKÚ-DS skončili v rôznych iných politických stranách a niektorý v čudných spolkoch.

Strana Šanca je bez akejkoľvek šance preferenčne sa čo i len dotknúť brehov štátneho príspevku (3% vo voľbách). Jej jediným zmyslom môžu byť len dve veci. Prostá agenda zameraná na komunikovanie odlivu členov SDKÚ-DS. Stačí sa pozrieť na stránku Šance do časti regióny. Viac ako polovica regionálnych koordinátorov sú prevažne nedávno vyhodení bývalí riaditelia SDKÚ-DS. V Šanci neskončili kvôli presvedčeniu a novým myšlienkam ale kvôli istote pravidelného príjmu, ktorý im zadlžený Frešo už prestal garantovať. Druhým zmyslom existencie sa javí tesne pred voľbami priskočenie do niektorého preferenčne nádejnejšieho subjektu a vyvolať akt, ktorý tu chýba. To je akt spájania. Problémom však zostanú predmety spájania. Bývalí politickí vyslúžilci v Šanci, ktorých je dnes drvivá väčšina.

Jediné na čo strana Šanca ale určite nebude trpieť je nedostatok finančných prostriedkov. Tých bude v strane prebytok. Podobne ako tomu bolo v minulosti pri obdobných projektoch s rovnakým zameraním a s rovnakou akcionárskou štruktúrou. Odpoveď dáva strana Nádej. Projekt Šance začal rovnako zle. Zakladatelia sú bývalí vysokí predstavitelia tradičných strán, ktorých počet vizuálne drvivo prevyšuje počet „nových tvárí a odborníkov“. Navyše jeden z nich sa spomína v spise Gorila ako „neschopný“ a teraz sa pokúša maskovať oholenými fúzikmi.

Tvrdenie Evy Babitzovej na pondelkovej tlačovke pri založení svojej strany (očakáva sa založenie ďalších 10 podobných projektov), že „Naozaj si nemyslím, že Slovensko potrebuje ďalšiu stranu“, už len dotvára kolorit „reálnej politiky“ a prostredia v ktorom chce popri Matovičovi, Sulíkovi, Procházkovi, Hlinovi, Lipšicovi a Miškovovi pani Babitzová presadzovať svoje vizionárske ciele. Trpkokyslé poznanie.

Update: za článok môžete hlasovať na vybrali.sme.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

AUTO

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie.

ROZHOVOR

Zosnulá Jaroslava Blažková: V Kanade som žila náhradný život

V tomto smutnom svete treba vyhľadávať jagavé momenty.


Už ste čítali?