Kto sa nás snaží klamať

Autor: Zoltán Tóth | 5.5.2015 o 11:22 | Karma článku: 5,78 | Prečítané:  1047x

Od vzniku samostatného Slovenska útočia na našu spoločnosť rôzne vírusy. Snažia sa rozleptať náš štát tak, aby z neho mali čo najväčší úžitok. Žijú na úkor starých, na úkor tých čo pracujú, pri honbe za peniazmi sú schopní všetkého. A my sa musíme učiť rozpoznať ich, odolať a zneškodniť.

Po páde socializmu a vzniku Slovenskej republiky boli veľké očakávania. Každý čakal že už bude dobre, že tu budeme mať druhé Švajčiarsko. Ale už od začiatku na našu spoločnosť útočili veľkí i malí príživníci, ktorí našu spoločnosť nahlodávali rovnako, ako vírusy napádajú naše telá.

Škrupinkári
Jedni z prvých boli tzv. škrupinkári. Systém bol jednoduchý. Jeden - hráč - ponúkal možnosť rýchlej výhry. Pôvodne pod škrupinkami z orechov (odtiaľ ten názov), neskôr pod krabičkami zo zápaliek ukryl guľôčku z papiera. Poprehadzoval škrupinky, povedal magickú formulku či je rýchlejšia ruka alebo oko, ak ste si vsadili 500 korún a trafili, vyplatil vám naspäť tisíc. V čom bol fígeľ? Fungovalo to asi takto. Keď si nikto nevsadil, guľka bola vždy tam kde ste si ukázali. Keď ste si vsadili, guľka nebola pod ani jednou krabičkou. Bolo jedno na ktorú ste ukázali, bola prázdna. Guľku vždy šikovne vsunul do jednej z ostatných dvoch, aby dokázal, že tentoraz bola ruka rýchlejšia ako oko, a že ste prišli o peniaze. Druhým v partii bol tzv. nahrávač. Ten akože občas si zahral, vyhral, a hlavne nabádal ostatných aby hrali. Napríklad aj tak, že "ja dám 500, ty dáš 500, ideme do toho spolu". Dvojicu dopĺňal tretí, ktorý dával pozor na políciu. Na jeho znamenie do 3 sekúnd nebolo po hráčoch ani stopy.

Malá kupónová privatizácia
Veľa ľudí nadáva na Mečiara, že vo veľkej privatizácii dal za pár šupov podniky svojim známym. A tie potom skrachovali, ako príklad za všetky uveďme pád VSŽ. Ale popri tom bola aj malá, kupónová privatizácia ešte za čias spoločného štátu. Ľudia dostali určité nominálne kupóny, ktoré následne mohli vymeniť za akcie konkrétnych štátnych podnikov, a tak sa stať ich akcionármi. Nepriestrelný systém? Ani zďaleka. Prišiel istý Viktor Kožený, ponúkol sa, že bude spravovať knižky tak, že za rok zvýši hodnotu na 1000% pôvodnej. A potom zdúchol na Bahamy. Zdá sa vám dnes smiešne sľubovať 1000% za rok? Ste múdrejší než ľudia pred 20-mi rokmi.

Nebankovky
Masívna reklama v novinách a časopisoch, v televízii (na TV Markíza snáď stále), profesionálne spracovanie, 36% úrok, a niekoľko klientov ktorí naozaj zarobili. Akurát že sa nejednalo o firmu, ktorá dokáže peniaze rozmnožiť, ale o pyramídovu "hru", kde reálne majú šancu zarobiť len tí, čo sa zapoja prví. Keď sa už chceli s vidinou veľkého zisku zapojiť všetci, nebolo ich z čoho vyplácať, firmy ako BMG a Horizont Slovakia skrachovali, a ostali po nich len dlhy, súdne procesy, a zničené ľudské osudy, rozbité rodiny a aj mŕtvi. Na to, že sa to volá pyramídová "hra", veľmi smutný osud. Smutnú  bodku za touto kapitolou dal Robert Fico, ktorý sľúbil týchto ľudí odškodniť. Sľúbil to pred voľbami 2006, odvtedy sa k tomuto sľubu už nevrátil.

Konšpirátori
Najnovšia vlna, ktorá sa šíri spoločnosťou, sú rôzne konšpiračné teórie a propagandy. A opäť ľudia veria. Tak ako verili Frunimu, ako verili Koženému, tak teraz veria, že vakcinácia deti zabíja, veria že lietadlo ktorým sa vezú na dovolenku strieka jed, aby ľudia dole umierali, veria že pitie Sava vylieči ich deti.

Dnes sa smejeme nad 1000% sľubom od Koženého, do nebankovky by dnes už nedala peniaze asi ani babka z Hornej Maríkovej. A snáď si časom budú všetci klepkať po čele aj pri predstave pitia Sava ako lieku.

Lebo tieto nezmysli sme ako spoločnosť vždy prekonali. Aj so stratami, ale naučili sme sa. Rovnako ako sa telo učí bojovať s vírusmi, chvíľu je slabé, ale potom sa vylieči a má už imunitu. Tak aj spoločnosť sa naučí vysporiadať sa s týmito príživníkmi, rozpoznať ich metódy a keď sa vyskytne opäť niekto nový, tak chvíľu to bude bolieť, ale potom znova vyzdravieme.

Update: ak sa vám článok páči, podporte ho na vybrali.sme.sk.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?