Sulíkovci sa prisali na eurofondy v kultúre

Autor: Zoltán Tóth | 14.6.2016 o 16:12 | Karma článku: 4,05 | Prečítané:  1271x

Sulíkova strana navrhovala vo svojom volebnom programe zrušiť Fond na podporu umenia, z ktorého žijú mnohí umelci. Nie všetky kultúrne fondy však poslancom SaS vadia, najmä tie, kde tečú peniaze, na ktorých budú sami sedieť.t

Minulý piatok sa na bratislavskej župe hlasovalo o zámere presťahovať kreatívcov z bývalej Cvernovky do nevyužitej budovy chemickej školy na Račianskej ulici. Umelcov a bratislavská verejnosť neskrývali nadšenie nad dynamikou a pozitívnym prístupom župných poslancov na čele s Pavlom Frešom. Atmosféra v rokovacej sále pripomínala v televízii rockový koncert vzájomného rešpektu a podpory, kde po každom vystúpení poslancov zaznel aplauz. Nechýbali ani označenia ako “Cvernovka pozitiv”, ktoré pochádzali priamo od samotných poslancov.

Po úspešnom schválení zámeru poskytol Pavol Frešo spoločne s predstaviteľmi Nadácie Cvernovka krátky tlačový brifing, kde zdôraznil, že tento dôležitý krok má dlhodobý horizont a že dohody, ktoré dnes kraj s Nadáciou uzavrel, majú platiť aj vtedy, keď už županom nebude. Do tejto chvíle nikto nepochyboval o tom, že na bratislavskej župe sa udialo niečo, čo nemá v slovenskej komunálnej politike a obzvlášť pri téme podpory kultúry žiadnu obdobu. Pavol Frešo, smutný hrdina parlamentných volieb, sa stal na chvíľu skutočným hrdinom bratislavskej kultúrnej scény.

Studená sprcha však na seba nenechala dlho čakať. Prišla dnes, štyri dni po hlasovaní, keď si mohla verejnosť na web-stránke kraja prečítať dlho-očakávané uznesenie, ktoré definuje podmienky budúceho prenájmu. V časti venovanej vytváraniu riadiacich a kontrolných orgánov Nadácie Cvernovka sa v ňom totiž doslova píše: “prenajímateľ má personálne zastúpenie vo Výkonnej rade Nadácie Cvernovka v počte 2  členov, ktorí sú poslancami Zastupiteľstva BSK; Výkonná rada je orgán vytvorený za účelom koordinácie spolupráce nadácie a Bratislavského samosprávneho kraja, na ktorý prenajímateľ deleguje oprávnenie udeľovať súhlas na uzatvorenie podnájomnej zmluvy, vykonať údržbu a opravy, rekonštrukciu iné stavebné úpravy areálu a/alebo budov nachádzajúcich sa v bývalom areáli SPŠCH.” Inými slovami, orgán Nadácie, ktorý bude mať na svedomí dve najdôležitejšie kompetencie budúceho fungovania kreatívneho centra, budú mať pod kontrolou župní poslanci.
 
Pritom na tlačovke odznelo, že “nebolo ľahké nájsť model, ktorý by bol legálne správny, ale zároveň by poskytoval Nadácii obrovskú mieru slobody”. Je to slobodné, ak budú dvaja poslanci rozhodovať o tom, ktorý podnájomník si zaslúži získať priestor v kreatívnom centre a za akých podmienok? Systém sa zvonka môže javiť ako spravodlivý, v skutočnosti však môže dostať Nadáciu pri schvaľovaní zmlúv permanentne do patovej situácie, keďže je plne odkázaná na ľubovôľu poslancov alebo dokonca na ich politické záujmy. Nehovoriac o tom, že keď príde reč na stavebné práce, politické záujmy sa rozšíria o záujmy osobné a finančné.

Nedá mi nespomenúť v tejto súvislosti na všeobecne známu informáciu, že podpora kreatívneho a kultúrneho priemyslu je momentálne témou číslo jeden pri čerpaní štrukturálnych fondov Európskej únie v oblasti kultúry a že Bratislavský región v najbližšom programovom období bude z tejto schémy čerpať viac ako 22 miliónov EUR! Kto bude rozhodovať o spôsobe ich čerpania, ak by sa o ne uchádzala Nadácia Cvernovka? Ak pôjdu aj do rozvoja infraštruktúry, čo pôjdu - tak jedine: výkonná rada.

Informácia o zastúpení poslancov v tejto rade zaznela poprvýkrát na tlačovej konferencii strany SaS, ktorá sa uskutočnila deň pred hlasovaním! Už vtedy poslanci SaS a podpredseda župy Igor Bendík, ktorý materiál o Cvernovke do zastupiteľstva predložil, vedeli, že budú mať príležitosť zasadnúť do výkonného orgánu Nadácie?

Hlasovanie ešte neprebehlo. Je zaujímavé, že to bola práve strana SaS, dnes vnímaná ako dôležitá pri “záchrane Cvernovky”, ktorá vo svojom volebnom programe v parlamentných voľbách navrhovala zrušenie Fondu na podporu umenia. Strane zdá sa rozhodne nemôžeme uprieť silnú vnútornú integritu, ak takto voľne narába s témou tak zásadnou, ako je podpora kultúry. V kuloároch sa hovorí, že SaS by do výkonnej rady chcela nominovať dvoch poslancov národnej rady zo svojho klubu. Môžeme hádať ktorých. Štyria z nich (Zemanová, Sloboda, Cigániková a Dostál) sú dnes aj poslancami BSK.

Že by si Sloboda a Solidarita neslobodne a nesolidárne už teraz budovala základ pre komunálne voľby? Príbeh Cvernovky sa zmenil z krásneho sna na trpké prebudenie. Z Cvernovka pozitiv je Cvernovka negatív. Vďaka SaS.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?